Gå til hovedindhold

Intet kanal-TV før gælden er betalt

Sisimiut TV’s bestyrelse på banen igen og klar til at fortsætte efter ekstraordinær generalforsamling.

Tag det roligt! I kommer ikke til at miste penge, lover bestyrelsen for Sisimiut TV foreningens cirka 300 medlemmer, som den seneste måned ikke har kunnet benytte de dekodere, de har købt og betalt.

Det lykkedes torsdag at få samling på TV-foreningens bestyrelse, der blev enig om at holde ekstraordinær generalforsamling torsdag 3. september. På generalforsamlingen skal medlemmerne tage stilling til, om foreningen skal fortsætte eller gå konkurs. Medlemmerne kommer dog ikke til at tage stilling til et afsluttet regnskab, for regnskabet er stadig til revision.

Ellers så godt

Omsider gik det ellers så godt for foreningen. En gæld fra 2002 på tre millioner kroner for digitale kanaler var endelig betalt, og optimismen bredte sig. Men så gik dekoderne i sort efter strømsvigt i Sisimiut. Kort efter sagde Palle Lennert sin stilling op og efterlod et regnskab i kaos.

Hvornår medlemmerne igen kan se mere end to kanaler afhænger af, hvornår gælden til Canal Digital DK på cirka en halv million kroner er betalt. De defekte maskiner i antennemasten er sendt til reparation, og ventes snart tilbage, men selvom de kommer til at fungere, sender Canal Digital DK ikke, før gælden er betalt, oplyser Hans Frederik Olsen fra bestyrelsen.

Så snart regnskabet er revideret, vil bestyrelsen forsøge at skaffe et lån og afvikle gælden, tilføjer han.

Positiv stemning

Selvom forholdene på redaktionen i sidste uge var kaotiske på grund af manglende kontorpersonale og Palle Lennerts afsked, blev bestyrelsen torsdag enig om at fortsætte. Både tidligere formand Kristian Lyberth og nuværende kasserer Hans Ole Jensen er på valg og genopstiller til bestyrelsen.

Bestyrelsen består desuden af fungerende formand Peter Lennert, Marie Nielsen og Hans Frederik Olsen, suppleret af David Møller og Angerdla Mathiassen.

Velkommen til debatten
  • Du skal acceptere cookies for at kunne se og deltage i debatten.
  • Sermitsiaq.AG ønsker en konstruktiv og god debattone blandt vores læsere uanset uenigheder. Overtrædelse af vores debatregler kan føre til udelukkelse.
  • Anmeldelser af grove kommentarer kan ske ved at klikke på "rapporter" eller ved at ”markere som spam”.

Forsiden lige nu

SENESTE NYHEDER