Gå til hovedindhold

B-67 drenge skal i finale mod italiensk hold

10-årige drenge fra Nuuk skal i dag spille fodbold mod et italiensk hold i finalen i Verona Cup. Drengene glæder sig, og vi er positivt overrasket over, at vi har vundet fire ud af fire kampe i denne turnering, siger træner Ole Rasmussen.

Det er ikke kun fodboldlandsholdet, der kan vise teknisk snilde og gåpåmod på den internationale fodboldbane.

Også Nuuks lokale fodboldhold, B-67’s U11 drenge kan klare en hel turnering udenlands uden tabe. U11 i B-67 fra Nuuk, skal om en halv times tid på banen, og møde et italiensk hold i finalen under Verona Cup, der afholdes denne uge.

- Vores hold har klaret sig overraskende godt i denne turnering. Selvom modstanderne er teknisk gode, kan angribe hurtigt og målrettet sparker bolden for at score, så har vores hold vundet fire ud af fire af kampene, fortæller træner af U11 i B-67, Ole Rasmussen.

B-67’s U11 er med i Verona Cup, hvor hold fra flere lande deltager. Indtil videre har det Nuuk-baserede hold spillet mod fire italienske hold, og vundet hver af kampene.

Disciplin og holdspil

Finalen i Verona Cuppen fløjtes i gang klokken 17.20 italiensk tid. Det vil sige klokken 13.20 grønlandsk tid. Ole Rasmussen oplyser, at kampen vil have en varighed på to gange 15 minutter, og eventuelt en straffesparksrunde, hvis kampen slutter uafgjort.

- Vi går meget op i, at drengene skal udvise disciplin ved at deltage til samtlige træninger derhjemme, og samtidig have fokus på holdspil, hvor alle er med. Det betaler sig nu, hvor vi kan se, at drengene har det rigtig sjovt, og som bonus har gennemført en turnering uden at tabe, siger Ole Rasmussen.

Han oplyser, at B-67 overvejer at ansøge om deltagelse igen til næste år.

- Det er i den grad forældrenes, og især fodboldmødrenes fortjeneste, at drengene kunne tage af sted. De har kæmpet en kamp for at finde sponsorer og samle penge ind. Holdets forældre er også de mest højlydte, når de hepper på drengene under kampene, siger træneren.

Holdet vender snuden hjem torsdag.

 

 

Velkomstarrangement for nye borgere i Nuuk
Kommuneqarfik Sermersooq inviterer alle nye borgere i Nuuk til et velkomstarrangement, hvor du har mulighed for at blive klogere på Nuuk. Som ny i Nuuk står du måske overfor en spændende, men også...
Vellykket foredrag om selvmordsforebyggelse i Nuuk
Den 11. februar blev Forsamlingshuset i Nuuk omdrejningspunkt for et oplysende foredrag om selvmordsforebyggelse, hvor op mod 100 deltagere mødte op. Kommuneqarfik Semersooq var vært for...
Velkommen til debatten
  • Du skal acceptere cookies i bunden af sitet for at kunne se og deltage i debatten.
  • Vigtigt! Nye regler: Man skal slå Valgfrie cookies til under https://www.facebook.com/settings/cookie for at kunne se og deltage i debatten.
  • Kommentarfeltet kan blive også blokeret i din browser. Du kan læse vores vejledning til aktivering af Facebook kommentar-spor i din browser her.
  • Sermitsiaq.AG ønsker en konstruktiv og god debattone blandt vores læsere uanset uenigheder. Overtrædelse af vores debatregler kan føre til udelukkelse.
  • Anmeldelser af grove kommentarer kan ske ved at klikke på "rapporter" eller ved at ”markere som spam”.

Forsiden lige nu

Seneste Ugeavis

SENESTE NUUK - NYHEDER