Gå til hovedindhold

En spiller fra Nykøbing Falster ramt af corona

Ingen grønlandske spillere i den danske klub er blevet testet positiv for coronavirus.

Tidligere på ugen blev en spiller for håndboldklubben Nykøbing Falster Håndbold, der har ni grønlandske spillere i klubben, testet positiv for coronavirus.

Det drejer sig om førsteholdsspilleren, hollandske Nikita van der Vliet, som blev ramt af corona. Det betød, at alle førsteholdsspillere, inklusiv grønlandske Lykke Frank Hansen, blev bedt om at isolere sig, indtil anden test er klar.

Testen viste, at Nikita van der Vliet stadig havde corona, mens de resterende test af spillerne var negative. Den seneste test blev foretaget onsdag.

Chokerende melding

Sermitsiaq.AG har talt med Nukaaka Petrussen Lyberth, der ikke er i isolation, der spiller i klubbens U19-hold.

- Jeg omgås ikke dagligt med den spiller, der blev testet positiv, men efter vi fik beskeden, så var det meget tankevækkende, at viruset er så tæt på os. Jeg tænker ikke over coronaen til dagligt, også fordi der ikke er så mange, der har det her i området. Det var derfor lidt chokerende melding om corona-tilfælde i klubben, siger hun til Sermitsiaq.AG.

Kampe aflyses

I weekenden skulle Nukaaka Petrussen Lyberth have været til niveaustævne i Frederiksberg, hvor der ellers skulle have spillet flere kampe. Men nu er det aflyst.

- Vi blev bedt om at være klar, hvis der sker strengere restriktioner. Det kan jo være, at man igen går over til virtuel undervisning i vores skole, hvis man beslutter sig for at lukke skolerne. Og det vil så heller ikke være muligt at tage til hallen for at træne. 

- Jeg ville have større tryg ved, at jeg får mulighed for at tage hjem, hvis det sker, for der vil ikke være længere formål at være her, hvis det skulle ske. Men så hvis jeg beslutter mig for at tage hjem til Nuuk, skal jeg følge den danske tid, i undervisningerne, fortæller hun.

Klubben har oplyst på sin Facebook-side, at førsteholdsspillerne bliver testet igen på mandag.

LÆS OGSÅ: Håndboldpiger søger lykken i dansk klub
Velkommen til debatten
  • Sermitsiaq.AG ønsker en konstruktiv og god debattone blandt vores læsere uanset uenigheder. Overtrædelse af vores debatregler kan føre til udelukkelse.
  • Anmeldelser af grove kommentarer kan ske ved at klikke på "rapporter" eller ved at ”markere som spam”.

Forsiden lige nu

SENESTE NYHEDER