Gå til hovedindhold

Grønlands Stenklub er nedlagt

På den ordinære generalforsamling den 13. november i Sisimiut vedtog en enstemmig generalforsamling at nedlægge Grønlands Stenklub med udgangen af 2011

Lukningen af Grønlands Stenklub skete efter indstilling fra foreningens bestyrelse, der havde sat punktet på dagsordenen på den ordinære generalforsamling, der søndag blev holdt i Sisimiut i forbindelse med stenmessen. Efter forklaring om årsagen enedes de fremmødte med den samlede bestyrelse at træffe den kedelige men uundgåelige beslutning, skriver bestyrelsen i en pressemeddelelse.

Foreningens initiativtager og mangeårige og i øvrigt eneste formand gennem de 11 år foreningen har eksisteret, Bjarne Ljungdahl, ønsker ikke at fortsætte sit arbejde.

Efter eget udsagn mener han ikke, at han er i stand til at skabe rimelige vilkår for indsamling, forarbejdning og salg af smykkestensmaterialer og samlermineraler for de 420 medlemmer.

Baggrunden er, som  Bjarne Ljungdahl har udtrykt det i henhold til pressemeddelelsen: ”Vi kan jo ikke have et foreningsarbejde, der er mod lovens bogstav!”.

Hans ønske om bagatelgrænse er ikke hørt af de ansvarlige myndigheder, hvorfor et fremtidigt virke i foreningen ville være brud på gældende lov og regler.

Råstofdirektoratet roser sig selv af, at have dialog med Grønlands Stenklub vedrørende regler for amatørers indsamling og aktivitet. Dette er ikke rigtigt, fremgår det af pressemeddelelsen fra den afgåede bestyrelse.

Der har ikke været dialog. Der har været en enkelt høring, men de forslag Grønlands Stenklub har sendt til Direktoratet kan ikke ses i noget af den lovgivning og de regler, der er udarbejdet indtil nu, skriver bestyrelsen.

Grønlands Stenklub, som startede i 2000, nåede at gennemføre 27 prospekteringskurser, 4 stentræf og 15 landsdækkende stenmesser. Foreningen har udgivet et halvårligt tidsskrift, hvor man nåede 18 numre fyldt med oplysende og orienterende stof vedrørende mineraler i Grønland.

Desuden blev der udgivet 6 titler på småbøger om mineraler i de grønlandske regioner, samt smykkesten. Stenklubben nåede også at fremstille 3 x 3 sæt mineralprøvekasser med smykkesten, malme og samlermineraler til brug for myndighederne i de internationale lufthavne i Grønland, oplyser bestyrelsen

I startårene for klubben, foregik der et udmærket samarbejde mellem Råstofdirektoratet og stenklubben, hvor man havde fælles indsatsområde med at markedsføre de mange grønlandske mineraler til verdens samlere. Dette startede godt, men blev standset af en ny ledelse i direktoratet, og er aldrig blevet genoptaget.

Derimod har stenklubben oplevet en mangeårig stramning af vilkårene for befolkningens indsamling, manglende  demokratiske skabelsesprocesser for lovgivning, så engagementet fra Stenklubben er nu dræbt, hvilket bestyrelsen i Grønlands Stenklub beklager dybt.

Endelig var det også Stenklubbens fortjeneste, at det velrenommerede Ivittuut Mine- og Mineralmuseum fik set dagens lys, og i dag fremstår som et attraktivt og oplysende tematisk museum for minehistorien i Grønland. I den forbindelse er der foregået et godt samarbejde med tidligere Ivittuut kommune nu Kommuneqarfik Sermersooq. Museets drift berøres ikke af Grønlands Stenklubs ophør, da museet har sin egen valgte bestyrelse.

Grønlands Stenklubs bestyrelse har gennem bladet Ujarak takket Bjarne Ljungdahl for de mange års utrættelige arbejde i foreningen, og beklager samtidig, at udgangen ikke blev en overdragelse af de mange opgaver til en yngre generation. Vilkårene  i dag fra myndighedernes side er dog ikke af en art, så depechen kunne gives videre med god samvittighed, fremgår det af pressemeddelelsen.
 

Velkommen til debatten
  • Du skal acceptere cookies i bunden af sitet for at kunne se og deltage i debatten.
  • Vigtigt! Nye regler: Man skal slå Valgfrie cookies til under https://www.facebook.com/settings/cookie for at kunne se og deltage i debatten.
  • Kommentarfeltet kan blive også blokeret i din browser. Du kan læse vores vejledning til aktivering af Facebook kommentar-spor i din browser her.
  • Sermitsiaq.AG ønsker en konstruktiv og god debattone blandt vores læsere uanset uenigheder. Overtrædelse af vores debatregler kan føre til udelukkelse.
  • Anmeldelser af grove kommentarer kan ske ved at klikke på "rapporter" eller ved at ”markere som spam”.

Forsiden lige nu

SENESTE NYHEDER