Skip to main content

Mia Rasmussen skiftet til Ajax København

22-årige Mia Rasmussen fortsætter karrieren i 1. divisionsklubben Ajax København

Mia Rasmussen med en håndboldopdragelse i K33 i Qaqortoq og i Nûk i Nuuk har i fire sæsoner spillet i den 'grønlandske talentfabrik' Silkeborg-Voel KFUM og er mest blevet benyttet på klubbens hold i 2. division og enkelte gange på klubbens hold i 1. division.

Mia Rasmussen, der læser til fysioterapeut, har spillet over 30 landskampe og været med landsholdet til Panamerikanske Mesterskaber to gange og en enkelt gang med til Verdensmesterskaberne. I en samtale med Sermitsiaq.AG lægger Mia Rasmussen ikke skjul på, at hun vil noget med sin håndbold.

- Jeg vil spille i 1. division og ser i Ajax København mulighederne for at komme til at spille med i toppen af rækken, da klubben har ambitioner om at spille med om oprykningen. Desværre er jeg kommet lidt sent til klubben og har ikke været med i opstartsfasen, så vores træner har bedt mig om at væbne mig med lidt tålmodighed.

Udover tre ugentlige træningspas i hallen med holdkammeraterne både styrke- og løbetræner Mia Rasmussen.

Stor ros fra tidligere træner
I tiden i Silkeborg-Voel KFUM har Mia Rasmussen haft Jakob Andreassen, landstræner for det grønlandske damelandshold, som træner. Jakob Andreassen er ikke i tvivl om, at Mia Rasmussen under de rette omstændigheder kan gøre sig gældende i 1. division og siger i en samtale med Sermitsiaq.AG blandt andet:

- Mia har altid været meget seriøs med sin træning og har her i Silkeborg levet og trænet som en professionel håndboldspiller. Vi skal huske på, at vi i Silkeborg-Voel KFUM i 1. division i sidste sæson kæmpede med om oprykningen til Håndboldligaen. Vi har mange rigtig dygtige spillere med stor erfaring, hvorfor det var svært for Mia at bide sig fast. På den anden side udviklede Mia Rasmussen sig utrolig meget på holdet i 2. division, hvor hun var en af de bærende kræfter.

OQALLIFFIMMUT TIKILLUARIT
  • Oqallinneq malinnaaffigalugulu peqataaffigerusukkukku cookies akuerissavat: ”accepter cookies”.
  • Pingaarutilik! Malittarisassat nutaat: oqallinneq malinnaavigiumallugu peqataaffigiumallugulu https://www.facebook.com/settings/cookie ataani Valgfrie cookies atuuttussanngortinneqassaaq.
  • Oqaaseqaatit allaffissartaat browserinni aamma mattunneqarsinnaavoq. Browserinni Facebookimi oqaaseqaatinut allaffissat atuutilersinnissaannut ilitsersuut uani atuarsinnaavat.
  • Sermitsiaq.AG atuartartutta akornanni isumaqatigiinngittoqaraluarpalluunniit oqalliseriaatsip pitsaasuunissaanik kissaateqarpoq. Oqallinnermut malittarisassanik unioqqutitsineq mattunneqarnermik kinguneqarsinnaavoq.
  • Oqaaseqaatinik sakkortuunik nalunaarutiginninneq pisinnaavoq "rapporter" toorlugu imaluunniit ”markere som spam” toorlugu.

Forsiden lige nu

SENESTE NYHEDER