Gå til hovedindhold

Badminton: GM-medaljer fordelt

Grønlandsmesterskaberne i badminton er afviklet. Se vinderne.

GM i badminton blev i påsken afviklet i Nuuk og den sidste medalje blev uddelt i lørdags.

Ujaminnattut/Medaljevindere:

U-15 angutit/herrer:

Ataasiakkaarnermi/single

1. Maluk Christoffersen, B-67

2. Julian Arleth, B-67

3. Oscar Isbosethsen, B-67

 

Iligiiaarnermi/double:

1. Maluk Christoffersen, Oscar Isbosethsen, B-67

2. Julian Arleth, Inuk Lennert, B-67

3. Aqqalu Frederiksen B-67, Malik Th. Peterssen Nagtoralik

 

Akuleriilluni iligiiaarnermi/mixdouble:

1. Maluk Christoffersen, Emilie Sørensen, B-67

2. Thrune Amassen, Martin Broberg, ABK

3. Oscar Isbosethsen, B-67, Arnaq G. Nielsen, NBK

 

Niviarsiaqqat/piger U-15 single:

1. Emilie Sørensen, B-67

2. Paneeraq Lamaksen, ABK

3. Malu Abelsen, NBK

 

Iligiiaarnermi/double:

1. Thrune Amassen, Paneeraq Lamaksen, ABK

2. Emilie Sørensen, Anna Arleth, B-67

3. Malu Abelsen, Arnaq G. Nielsen, NBK

 

U-17 Nukappiaqqat/drenge

1. Kalaasi Svendsen, ABK

2. Brian Egede, Arsarnerit

3. Ulloriaq Rafaelsen, ABK

 

Iligiiaarnermi/double:

1. Kalaasi Svendsen, Nikkulaannguaq Berthelsen, ABK

2. Ulloriaq Rafaelsen, ABK, Mathias V. Poulsen, SAK

3. Miilu Egede, Brian Egede, Arsarnerit

 

Akuleriiluni iligiiarnermi/mixdouble:

1. Brian Egede, Arsarnerit, Nukaaka A. Hegelund, Nagtoralik

2. Kalaasi Svendsen, Paneeraq Lamaksen, ABK

3. Morten Kristoffersen, Natasha Jones, NBK

 

U-17 niviarsiaqqat/piger ataasiakkaarnermi/single

1. Nukaaka A. Hegelund, Nagtoralik

2. Maliina Geisler, NBK

3. Natasha Jones, NBK

 

Iligiiaarnermi/double:

1. Nivi Petrussen, Maliina Geisler, NBK

2. Natasha Jones, Karliina Berthelsen, NBK

3. Pia Dorph, Rosa Karolussen, Arsarnerit

 

U-19 Nukappiaqqat/drenge ataasiakkaarnermi/single:

1. Ejler Jensen, B-67

2. Nico Thomsen, B-67

3. Liam F. Rosbach, B-67

 

Iligiiaarnermi/double:

1. Ejler Jensen, Nico Thomsen, B-67

2. Liam F. Rosbach, Carsten Nitter Sørense, B-67

3. Aqissiaq Petrussen, Nguujuk Silassen, NBK

 

Akuleriiluni iligiiaarnermi/mixdouble:

1. Ejler Jensen, Karolina Josenius, B-67

2. Liam F. Rosbach, Miinannguaq Petersen, B-67

3. Aqissiaq Petrussen, NBK, Petrine Qvist, KS-11

 

U-19 niviarsiaqqat/piger ataasiakkaarnermi/single

1. Miinannguaq S. Petersen, B-67

2. Karolina Josenius, B-67

3. Petrine Qvist, KS-11

 

Iligiiaarnermi/double:

1. Miinannguaq S. Petersen, Karolina Josenius, B-67

2. Petrine Qvist, KS-11, Nukaaka A. Hegelund, Nagtoralik

 

Angutit inersimasut/herresenior ataasiakkaarnermi/single:

1. Jens-Frederik Nielsen, B-67

2. Frederik Elsner, B-67

3. Toke Ketwa Driefer, B-67

 

Iligiiaarnermi/double:

1. Jens-Frederik Nielsen, Frederik Elsner, B-67

2. Henrik Jensen, Casper Gustavsen, B-67

3. Toke Ketwa Driefer, Sequssuna Fleischer Schmidt, B-67

 

Akuleriilluni iligiiaarnermi/mixdouble:

1. Frederik Elsner, Nina H. Møller, B-67

2. Jens-Frederik Nielsen, Susanne Wallbohm, B-67

3. Toke Ketwa Driefer, Pilunnguaq A. Hegelund, B-67

 

Arnat inersimasut/damesenior ataasiakkaarnermi/single:

1. Sara Lindskov Jacobsen, BKN

2. Pilunnguaq A. Hegelund, B-67

3. Paninnguaq Davidsen, B-67

 

Iligiiaarnermi/double:

1. Sara Lindskov Jacobsen, BKN, Susanne Wallbohm, B-67

2. Milka Brønlund, Nina H. Møller, B-67

3. Tina A. Rafaelsen, Pilunnguaq A. Hegelund

 

Velkommen til debatten
  • Sermitsiaq.AG ønsker en konstruktiv og god debattone blandt vores læsere uanset uenigheder. Overtrædelse af vores debatregler kan føre til udelukkelse.
  • Anmeldelser af grove kommentarer kan ske ved at klikke på "rapporter" eller ved at ”markere som spam”.

Forsiden lige nu

SENESTE NYHEDER