Gå til hovedindhold

AWG-fodboldhold er blevet udtaget

Landstrænerne for drenge og piger har udtaget holdene til Arctic Winter Games - se navne på artiklen

Der er store forventninger til de grønlandske fodboldspillere, der skal deltage ved Arctic Winter Games, der som bekendt skal foregå i Nuuk. 

Nu er holdene blevet udtaget, og Grønlands Boldspil-Unionens formand John Thorsen håber på, at holdene vil kæmpe om guldmedaljerne.

Læs: Tørfisk til AWG-deltagerne

Klar til at kæmpe
Og hos pigernes tre hold håber man at nå så lang som muligt.

- Vi er rigtig glad for udtagelsens proces. Det er altid en ære at udtage AWG ungdoms talenthold, og skulle det lykkes at kæmpe om guldet til alle AWG holdene, vil det være en drøm, der går i opfyldelse, siger damernes landstrænere Bent Pedersen og Knud Olsen Egede.

Se billeder: Her er sportsfolkenes dragter

Bred trup
Hos drengene er forventningen høje efter gode resultater ved sidste AWG 2014.

- Vi har nogle rigtig gode trup i år, hvor bredden i truppen er noget man har fokuseret på i forhold til sidste AWG så udtagelsen af truppen har været vanskeligt da man har undersøgt i hele Grønland for at finde de rigtige spiller til begge trup, siger AWG talenttrænerne for drengene Kent Kielsen & Ole Martinsen.     

Læs: Futsal-feber i Nuuk

Holdene ser således ud:

Årgang: 2000-2001 drenge:

  • Rene Abelsen, Ilulissat
  • Lars Markussen, Uummannaq
  • Malik Mølgaard Lennert, Qeqertarsuaq
  • Bror Geisler, Ilulissat
  • Nikki Petersen, Maniitsoq
  • Marco Geisler, Nuuk
  • Aputsiaq Nathansen, Qaqortoq
  • Bastian H. Rosing, Nanortalik
  • Lukas Sørensen, Tasiilaq
  • Reserver:
  • Suulut Thorning Hansen, Qasigiannguit
  • Nukannguaq Høegh, Sisimiut
  • Minik Løvstrøm, Upernavik

Årgang: 2002-2003 drenge:

  • Henning Bajare, Maniitsoq
  • Niclas Johansen, Ilulissat
  • Mika Jensen, Qaqortoq
  • Nick Johansen, Ilulissat 
  • Niclas Kleist, Nuuk 
  • Samsung Enequist, Maniitsoq 
  • Brian Bernhardsen, Ilulissat
  • Lukka Broberg, Qeqertasuaq 
  • Søren Pele Lynge, Upernavik

Årgang 1998-99 piger:

  • Pamela Andersen, Galtrup idrætsefterskole    
  • Nivi Mathiassen, Tasiilaq            
  • Olina Kristiansen, Qeqertarsuaq        
  • Evita Grønvold, Vejle idrætsefterskole        
  • Nivi Lange, Maniitsoq            
  • Regine Mathæussen, Tasiilaq            
  • Arnannguaq Filemonsen, Qaqortoq            
  • Nuunu Marie Lukassen, Hald Ege Efterskole        
  • Vaya Simonsen, Qaqortoq    

 
Årgang 2000-2001 piger:

  • Sandra Rothberg, Nuuk            
  • Annica Jensen, Ilulissat            
  • Diana Sandgreen, Qasigiannguit        
  • Nanna Broberg, Kangerlussuaq        
  • Ivalu Bjerge, Nuuk            
  • Diana Løvstrøm, Uummunnaq    
  • Naduk Møller Olsen, Nuuk            
  • Holga Dina Thorning, Uummannaq        
  • Ivana Kleist, Qaqortoq

Årgang 2002-2003 piger:

  • Victoria Chapman Bøgeløv, Nuuk        
  • Anouk Holm Jensen, Nuuk        
  • Susan Hermarij, Upernavik        
  • Lis Anja Eriksen Christensen, Aasiaat        
  • Emma Thomsen, Nuuk        
  • Kaya Godtfredsen, Nuuk        
  • Juliet Egede, Aasiaat        
  • Asii Kleist Berthelsen, Nuuk        
  • Navarana Svendsen, Ilulissat
Velkommen til debatten
  • Du skal acceptere cookies for at kunne se og deltage i debatten.
  • Sermitsiaq.AG ønsker en konstruktiv og god debattone blandt vores læsere uanset uenigheder. Overtrædelse af vores debatregler kan føre til udelukkelse.
  • Anmeldelser af grove kommentarer kan ske ved at klikke på "rapporter" eller ved at ”markere som spam”.

Forsiden lige nu

SENESTE NYHEDER