Søndag, august 28, 2016 - 17:45

Se billeder: Her vinder Erik Kang Nu Race

Lørdagens fjeldløb i Nuuk bød på benhårde oplevelser for de mange deltagere
 

4 timer, 41 minutter og 35 sekunder tog det Erik Amondsen at løbe de 35 kilometer på Kang Nu Races rute.

Som Sermitsiaq.AG kunne skrive lørdag, var løbet i år som de to sidste år desværre præget af gråt og vådt vejr.

Læs: Fugtig start for Kang Nu-løbere

Se billeder: Kang Nu Race en hård omgang 

I mellemtiden er vores fotograf vendt hjem med en stor bunke flotte og dramatiske billeder fra Nuuks bagland.

Dem kan du nyde her sammen med den samlede resultatliste.

35 KM Løb, Herrer
Erik Amondsen    4:41:35
Michael Clasen    4:42:53
Bent Salling     4:45:39
Hans Brummerstedt     5:08:44
Lars Rasmussen    5:39:42
Jannik Isidor    5:40:55
Klaus Geisler    6:05:40
Michael Collin    6:30:17
Mike Philip Fencker Thomsen    6:36:43
Peter Oluf Mayer    6:36:44
Tobias Ale    7:04:26
Jesper Regin    7:29:29
Kaali Fencker    9:12:50

35 KM Løb, Kvinder
Nivi Geisler    5:32:55
Nivi Grønvold    6:45:22
Parnuuna Eriksen    8:00:44
Inaluk Brandt    8:51:05
Kirsten L. Fencker     8:51:05
Nivikka Brandt    9:26:36
Maja Madsen    9:29:35
Sarah Woodall    9:29:35

20 Km Løb, Kvinder    
Josephine Dewett    2:10:55
Jenna Padilla    2:22:53
Maliina Abelsen    2:25:34
Paninnguaq Davidsen    2:49:19
Arnakkuluk Jo Kleist    3:01:22
Pilunnguaq Poulsen    3:04:04
Bolette Pedersen    3:10:56
Evi Kreutzmann    3:11:29
Mira Sørensen    3:14:40
Rosannguaq Rossen     3:15:50
Else Høegh Møller    3:27:31
Maalia Mathiassen    3:40:47
Stephanie Dahl-Jensen    3:41:10
Nikoline Ziemer    3:49:28
Rebekka Bisgaard    3:56:18
Sara Lyberth    4:06:55
Marie Hole    5:42:41
Tina Scmidt    5:52:24
Ida Benjaminsen    Skadet

20 km Løb, Herrer
Stefan Boel    2:17:32
Kenneth Vith Tangkjær    2:20:09
Christian Wennecke    2:22:05
Guillaume Morabito    2:26:43
Karsten Peter Jensen    2:35:18
Mikkili Skourup    2:43:18
Nukannguaq Geisler     2:45:02
Masaana Dorph     2:52:22
Steve Sonberg Egede    2:58:22
Malik Pedersen     3:10:39
Inutsiaq Mølgaard    3:19:55
Noah Mølgaard    3:20:02
Patrick Egholm Sørensen    3:41:10
Martin Per Kristiansen    3:56:18
Nukagpiarak Temotheussen    3:56:20
Jakob Laust Jensen    5:42:41
Per Buhl Olsen    6:45:05

20 KM vandring, Kvinder    
Najaaraq Burmeister    3:52:05
Ingeborg Kleemann    3:52:10
Maline Fleicher    3:54:35
Nathja Liv Kamelarczyk     4:00:28
Malene Matthiesen    4:00:46
Snæfrid Egilson    4:02:28
Rannveig Eir Helgadottir     4:02:30
Laila Lyberth     4:06:55
Camilla Emanuel    4:07:44
Nauja Lyberth    4:22:44
Helle Berg    4:38:27
Gitte H Drachmann    4:38:27
Gitte Jespersen    4:40:14
Karen Sole Mikkelsen    4:40:14
Dorthe Bidstrup    4:54:08
Hanna O. Levisen     4:59:01
Nanna Nissen     5:01:10
Anders Giversen    5:25:50
Anne Mette Stripp    5:30:22
Lene Baunbæk    5:30:22
Karen Meldgaard    5:30:22
Jannie Susanne Stryhn     5:35:25
Maria Damgaard    5:35:25
Signe Trykker    5:47:01
Nette Levermann    5:51:44
Nini Kleist    5:51:44
Lulu Kleemann    5:52:05
Helle Matthiesen    5:52:24
Rikke Rask Bruun de Neergaard     5:53:19
Melene Mathiessen    6:00:46
Kit-Dora Jensen    6:28:20
Else Olesen Hansen    6:28:20
Christina Pedersen     6:39:57
Anike Adamsen    6:45:05
Freja Lisby Nielsen    7:33:22
Bente Mikkelsen     7:33:22
Eva Björk Jónsdóttir    8:13:28
Nathalie Wagner    8:17:51
Bente Thanning    8:23:10
Marianne Andersen     8:23:50
Birgit Skriver    8:25:55
Sonja Hansen    9:56:00
Nuno Geisler    DNF
Margrethe Christensen    Skadet

20 KM Vandring, Herrer    
René Langholz    3:37:12
Noah Weber    3:37:12
Jesper Damgaard    4:00:28
Kristian Sønderstrup-Jensen    4:00:32
Frederik Flindt Hansen    4:04:15
Martin Christoffersen    4:04:15
Peter Wenzel Kruse     4:04:49
Rasmus Olsen    4:07:54
John R Eldevig    4:07:54
Martin Haahr    4:18:00
Jakob Andersen    4:18:00
Steffen Sloth    4:18:00
Igors Larskis    4:22:00
Rene Lind    4:22:44
Bent C. Jensen    4:30:41
Janus Drejer    4:32:14
Jan Mørch Pedersen    4:32:14
Christian Berg    4:38:27
Peter Lynge Petersen    4:56:24
John Bentzen    4:57:00
Kenneth Elkjær    5:01:10
Lasse Jensen    5:17:04
Kasper Gravlund    5:17:04
Kenn Stege    5:18:31
Kristian Jakobsen    5:18:35
Martin Borg    5:47:01
Jacob Laust Jensen    5:47:41
Søren Stalk Andersen    5:47:47
Emil Bruun de Neergaard     5:53:16
Andy Larfred    6:39:57
Gert Bjerg Thanning     8:12:49
Avatak Ole Joelsen    9:56:00
Jesper Rex Andersen    DNF
Johannes Rolskov     DNF
Steen Thorsteinsen    Skadet
Tom Poes Jensen    Skadet

Erik Amondsen på målstregen efter 35 kilometers fjeldløb
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Arkivfoto Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen
Foto: Leiff Josefsen

Læs også

generalforsamling
Seneste nyheder / Nutaarsiassat kingulliit