Torsdag, marts 16, 2017 - 12:22

Resultater fra GM i Arctic Sport

Billedet taget ved sidste års GM i Arctic Sport
Foto: Leiff Josefsen
Der blev konkurreret i tre discipliner onsdag ved grønlandsmesterskaberne i Arctic Sport
 

I disse dage er der grønlandsmesterskaber i Arctic Sport og Dene Games i Ilulissat.

Onsdag blev der konkurreret i tre discipliner.

Læs: GM i Arctic Sports: Herrerne flyver derudaf

Se resultater:
Den første hos børnene var Triple jump. I denne disciplin springer deltagerne tre gange med fødderne samlet. Og hver deltager får tre forsøg til at springe. Den disciplin var med hos børnene og juniorer.

Dagens resultater hos Triple jump:

Piger:

  • Nr .1. Petra Amossen, Uummannaq
  • Nr. 2. Hanne Thomsen, NadlunguaK
  • Nr. 3. Naasunnguaq Kleist, Qaqortoq

Drenge:

  • Nr. 1. Brian S Tobiassen, Qaarsut
  • Nr. 2. Malik Kristensen, Uummannaq
  • Nr. 3. Kaassannguaq Rosbach, NadlunguaK

Dame junior:

  • Nr. 1. Holga Dina Thorning, Uummannaq
  • Nr. 2. Inunnguaq Nielsen, NadlunguaK
  • Nr. 3. Najannguaq Grønvold, Uummannaq

Herre junior:

  • Nr. 1. Andreas Johansen, Nuuk
  • Nr. 2. Flemming Nielsen, Uummannaq
  • Nr. 3. Aningaaq Heilmann Kleist, Qaqortoq

I stedet for Triple jump, var der Scissor broad jump for seniorer, hvor deltagerne springer med fødderne samlet, og i løbet af springene krydser man fødderne og til sidst lander man med fødderne samlet.

Resultater i Scissor broad:

Damer senior:

  • Nr. 1. Bibi Mikaelsen, Qaqortoq
  • Nr. 2. Heidi Jørgensen, NadlunguaK
  • Nr. 3. Kimmernaq Josefsen, Nuuk

Herre senior:

  • Nr. 1. Steffen Knulst, Nuuk
  • Nr. 2. Minik Rasmussen, NadlunguaK
  • Nr. 3. Ittukusuk Heilmann, NadlunguaK

Læs: Billeder: GM i Arctic Sports er i fuld gang

Dagens næste disciplin var Alaskan high kick, hvor man sidder ned, holder den ene fod med den ene hånd, det andet hånd skal man holde balance med, ved at have håndet på gulvet, så springer man og sparker 'sælen', den der sparker højest vinder.

Dagens resultater i Alaskan high kick:

Piger:

  • Nr. 1. Naasunnguaq Kleist, Qaqortoq
  • Nr. 2 Hanne Thomsen, NadlunguaK
  • Nr. 3. Petra Amossen, Uummannaq

Drenge:

  • Nr. 1. Nick Møller, Qaarsut
  • Nr. 2. Malik Kristensen, Uummannaq
  • Nr. 3. Brian S Tobiassen, Qaarsut

Dame junior:

  • Nr. 1. Britta Tobiassen, Qaarsut
  • Nr. 2. Katja Nielsen, Qaarsut
  • Nr. 3. Holga Dina Thorning, Uummannaq

Herre junior:

  • Nr. 1. Julius Albrechtsen, Nuuk
  • Nr. 2. Aningaaq Heilmann Kleist, Qaqortoq
  • Nr. 3. Flemming Nielsen, Uummannaq

Dame senior:

  • Nr. 1. Bibi Mikaelsen, Qaqortoq
  • Nr. 2. Paninnguaq A. Qvist, Uummannaq
  • Nr. 3. Heidi Jørgensen, NadlunguaK

Herre senior:

  • Nr. 1. Bent Jakobsen, Nuuk
  • Nr. 2. Steffen Knulst, Nuuk
  • Nr. 3. Tonny Holm Fisker, Nuuk

Dagens sidste disciplin var Head pull, hvor kun herre senior deltager, man bruger en bånd, og forsøger at hive modstanderen.

Dagens resultater i Head pull:

  • Nr. 1. Julius Amossen, Qaarsut
  • Nr. 2. Tonny Holm Fisker, Nuuk
  • Nr. 3. Bent Jakobsen, Nuuk
Seneste nyheder / Nutaarsiassat kingulliit