Tirsdag, marts 6, 2012 - 11:39

Mandagens AWG-overblik

Så er den første guldmedalje hjemme til Grønland, da Aka Olsen havde passeret målstregen. Foto: John Jakobsen
Få her et resultatoverblik over førstedagen af Arctic Winter Games i Whitehorse
 

Sådan gik det de grønlandske deltagere, der var i aktion på førstedagen af Arctic Winter Games i Whitehorse, Canada, oplyser Grønlands Idræts-Forbund:

Aka Olsen vandt guld i 5 kilometer fristil i langrend. Og Tonny Fisker vandt guld i Arctic Sport disciplinen Kneel Jump.

Der blev også vundet to bronzemedaljer, da Jokum Lange vandt bronze i Kneel Jump, mens Benjamin Hammeken vandt bronze i alpin storslalom.

Her er resultaterne i langrend:
Yngste junior drenge 5 kilometer fristil
1. Aka Olsen, Grønland 11.49,6 minutter
2. Daniil Neustroev, Yamal 12.50,7 minutter
3. Tracen Knopp, Alaska 12.59,1 minutter
Yngre junior drenge 5 kilometer fristil:

1. Max Donaldson, Alaska 11.42,6 minutter
2. Jussi Rytky, Samer 12.02,7 minutter
3. Aleksei Sokolov, Yamal 12.06,6 minutter
17. Salik Olsen, Grønland 13.35,6 minutter
18. Nukappiannguaq Olsen, Grønland  13.38,1 minutter
19. Pakkutaq Hansen, Grønland 14.44,8 minutter

Yngrejuniorer piger 5 kilometer fristil:

1. Linn Birgitte Njuolla, Samer 14.10,6 minutter
2. Valeriia Meleshenko, Yamal 14.13,3  minutter
3. Morgan Flynn, Alaska 14.15,9 minutter
7. Ninni Jerimiassen, Grønland 14.56,7 minutter
12. Nunni Petersen, Grønland 15.13,4 minutter
16. Malou Johansen, Grønland 15.45,9 minutter

Juniordrenge 5 kilometer fristil:

1. Forest Tarbath, Alaska 11.36,6 minutter
2. Aleksandr Popov, Yamal 11.38,6 minutter
3. Fabian Brook, Alberta 11.53,8 minutter
11. Angutitsiaq Lynge, Grønland 12.34,3 minutter
18. Aqqalu Frederiksen, Grønland 13.22,2 minutter
19. Anguteeraq Kleist 13.39,1 minutter

Storslalom
Alpinskiløberne fik også medalje, da 16-årige Benjamin Hammeken vandt bronze i storslalom hos juniorer. Aqqaluk Petersen sluttede på 6. pladsen.

Nancy Berthelsen sluttede på 6. pladsen, da yngre juniorer løb storslalom.

Arctic Sports
Tonny Fisker vandt guld i kneeljump i Arctic Sport hos herreseniorer, mens junior-udøveren Jokum Lange vandt bronze hos juniorer.

kneel Jump

Herresenior:
1. Tonny Fisker, 141,6 centimeter
12. Bent Jakobsen, 106,4 centimeter
23. Aqqaluk Petersen, 68,3 centimeter

Damesenior:
4. Bodil Mikaelsen, 90,2 centimeter
7. Bibi Mikaelsen, 84,1 centimeter

Herrejunior:
3. Jokum Lange, 109,9 centimeter
7. Niels Peter Tobiassen, 92,7 centimeter
17. Suulut Josvassen, 75,6 centimeter
22. Aqqa Jensen, 49,5 centimeter

Volleyball:
Alberta – Grønland 2-0 (25-13, 25-12)
Yukon – Grønland 2-0 (25-9, 25-17)

Fodbold

Juniorherrer:
Grønland – Yamal 3-4

Målscorere:
Niklas Thorleifsen 2
Charles Petersen 1

Herre yngre junior:
Grønland – Nordvestterritoriet 13-2

Målscorere:
Taatsiaq Rosing 3
Karsten Andersen 3
Qillaq Hansen 2
Kuluk Hermansen 2
Marco Leibhardt 1
Aqqaluuti Jensen 1
Kaaleeraq Mathiassen 1

Juniordamer:
Grønland – Nunavut 6-3

Målscorere:
Nivikkana Petersen 2
Nivi Dahl 1
Lajla Jensen 1
Oline Kristiansen 1
Maannguaq Berthelsen 1

Bordtennis og badminton:
Turneringen i bordtennis og badminton er lige startet, og de grønlandske deltagere er kommet godt fra start.

Seneste nyheder / Nutaarsiassat kingulliit